Jak wykorzystać opiekacz do kanapek?

Jakie są najlepsze śniadania? Te, które są smaczne i szybkie w przygotowaniu. Jak wykorzystać opiekacz do kanapek? Przedstawiamy garść kulinarnych inspiracji.

Opiekacz – wielofunkcyjne urządzenie w kuchni

Opiekacz jest urządzeniem o prostej konstrukcji, ale zarazem dostarcza wiele możliwości przyrządzenia pysznych zapiekanych przekąsek na śniadanie czy kolację. Jeszcze przed podjęciem decyzji zakupowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które decydują o praktyczności urządzenia. Zalicza się do nich między innymi opcja wymiennych płytek, dzięki którym opiekacz do kanapek można w kilka minut przemienić gofrownicę. Płytki mogą być pokryte powłoką kamienną, ceramiczną lub teflonową, w zależności od konkretnego modelu. W ten sposób wewnątrz urządzenia można przyrządzać również ciastka. Niektóre bardziej zaawansowane egzemplarze mogą mieć wbudowaną funkcję grilla. Nie bez znaczenia jest też moc opiekacza, opcja wyjmowania płytek w celu ich umycia, jak też regulacja temperatury czy wbudowane funkcje bezpieczeństwa, na przykład te chroniące urządzenie przed przegrzaniem.

Tosty wytrawne i na słodko, czyli podstawowe zastosowanie opiekacza

Sandwich to popularna opcja śniadaniowa, dostępna w wielu różnych formach. W wersji wytrawnej nie może zabraknąć sera żółtego (na przykład cheddara), ale też pomidorków koktajlowych, szynki czy cebulki. W tego typu urządzeniu z powodzeniem przyrządzić można jajko sadzone czy nawet omlet. Istnieje też szereg przepisów umożliwiających przygotowanie ciepłych kanapek na słodko. Jednym z hitów uwielbianych przez dzieci i dorosłych są te na bazie chleba tostowego, nadzianego plasterkami bananów i kremem czekoladowym. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu górną kromkę chleba tostowego można na chwilę zanurzyć w mleku. Wówczas po wypieczeniu będzie ona przyjemnie miękka.

Tortille mięsne i warzywne – inne zastosowanie opiekacza

Inwencja użytkowników sprzętu AGD nie zna granic. W przypadku opiekaczy domowych w sieci znaleźć można mnóstwo przepisów, w których urządzenie to służy do opiekania tortilli z warzywami i mięsem. Do środka można włożyć odrobinę kapusty, cebulki, pomidorków koktajlowych, dobrej włoskiej szynki i parę plasterków sera. Jest to możliwe w opiekaczach typu grillowego, grzejących z dwóch stron. Jednak w stosunku do opiekaczy kanapkowych nie mają one tak mocnego ścisku. W tego typu urządzeniu można przyrządzić również panini – kanapki typu włoskiego z wyjątkowo chrupiącą bułką. Odpowiednia powłoka grzewcza umożliwia grillowanie warzyw, ryb czy mięsa. Tego typu sprzęt ułatwia podtrzymywanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz przekonanie się do wielu niepozornych warzyw w przyjemnej dla podniebienia wersji.

Burgery i hot-dogi z opiekacza – sposób na szybki obiad

Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby za pomocą opiekacza grillowego przyrządzać pyszne burgery czy hot-dogi. Warto przy tym zwrócić szczególną uwagę na rodzaj powłoki, znajdującej się wewnątrz urządzenia. W sklepach można nabyć warianty teflonowe, ceramiczne czy kamienne. Każdy z nich dobrze radzi sobie z przypiekaniem składników. Nie obserwuje się też ich przywierania. Urządzenia te cechuje również względnie łatwe czyszczenie.

Gofry na słodko i na słono

Modele z wymiennymi płytami grzewczymi dają szereg możliwości. Za pomocą dedykowanych płytek prosty opiekacz może przemienić się w gofrownicę. Można z łatwością w niej przyrządzić gofry – w wersji na słodko lub na słono. Tego rodzaju urządzenia zazwyczaj mają moc na poziomie 1000 W i więcej.

Francuskie tosty – alternatywa dla klasycznych kanapek z opiekacza

Jest to alternatywa dla tradycyjnych tostów z serem i szynką. Może być miłą odmianą, idealną na śniadanie czy kolację. Różnica polega na uprzednim namoczeniu kromek chleba tostowego w roztrzepanym jajku. Należy pamiętać, by nie przemoczyć zbytnio chleba. Pomiędzy kromki warto włożyć plasterek żółtego sera lub szynki. Gotowe!

Czym się kierować, wybierając nowy opiekacz?

Moc urządzenia może odgrywać szczególnie ważną rolę, gdy planuje się wykorzystać opiekacz do potraw wymagających wyższej temperatury. Przykładowo steki, żeby były odpowiednio przyrządzone, muszą być umieszczone na mocno rozgrzanej płycie na z góry określony, krótki czas. Standardowe urządzenia mają moc w zakresie 500-800 W. Jednak w przypadku chęci przygotowywania mięs optymalnym wyborem będzie opiekacz o mocy 1000 W i więcej. Większa moc może być konieczna, aby uzyskać bardziej chrupiący efekt, który w przypadku tostów ma zasadnicze znaczenie. Regulacja mocy urządzenia może być przydatna w przypadku tych osób, które preferują bardziej rozpuszczone nadzienie i bardziej miękki chleb, przez co całość lepiej się ze sobą łączy.

Materiał wykonania może być istotny ze względu na to, jak dane produkty będą się w nim zachowywać. Będzie miał wpływ na dokładność i wygodę czyszczenia. Plastikowe obudowy mają tendencję do szybszego zużywania się i uszkodzeń wynikających z wysokich temperatur.

Niektóre opiekacze dostępne na rynku są wyposażone w dodatkowe funkcje, na przykład umożliwiające wypiekanie ciasteczek. Część urządzeń ma też możliwość regulacji temperatury, co sprzyja większej kontroli nad procesem pieczenia chleba tostowego.

Na rynku pojawiają się już urządzenia, których powierzchnia grzewcza jest zaprojektowana z myślą o jednoczesnym przyrządzeniu czterech tostów. Jest to szczególnie wygodne, gdy ma się większą rodzinę, często gości znajomych lub chce za jednym razem przygotować cały posiłek.

Jak skutecznie umyć opiekacz?

Mycie opiekacza nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków, gdyż urządzenie to ma wiele kłopotliwych zakamarków, a wraz z upływem czasu zarysowaniu i ubytkom ulega powierzchnia płytek grzewczych. Stąd też pieczywo czy ser łatwo do nich przywierają. Na szczęście istnieje szybki sposób na dokładne wyczyszczenie opiekacza do kanapek. W tym celu wystarczy umieścić na rozgrzanych płytkach papierowy ręcznik, spryskać go dokładnie wodą, a następnie na chwilę zamknąć urządzenie. Po krótkim czasie wystarczy otworzyć opiekacz i starannie wytrzeć środek nowym kawałkiem ręcznika. Parująca wewnątrz urządzenia woda umożliwi pozbycie się zaschniętych elementów żywności.

Produkt dodano do porównania.