Sokowirówki i wyciskarki

Sokowirówki i wyciskarki

Sokowirówki i wyciskarki to urządzenia najbardziej popularne wśród użytkowników, którzy dbają...

Sokowirówki i wyciskarki to urządzenia najbardziej popularne wśród użytkowników, którzy dbają o swoje zdrowie. Tacy świadomi konsumenci chcą mieć pewność, że soki owocowe i warzywne w ich diecie dają im maksimum wartości odżywczych – składników mineralnych i witamin – które ulokowała w nich natura. Jeśli również chcesz zwiększyć pożywność swojej diety dzięki własnoręcznie wyrabianym sokom, mamy dla Ciebie sporo interesujących propozycji.

Zdrowie i zachowanie naturalnych składników to najczęściej wskazywane cele, które możesz osiągnąć, wzbogacając swoją codzienną dietę o soki wyciskane przez sokowirówki i wyciskarki. Wiele osób podkreśla jednak inną korzyść, która jest szczególnie istotna, kiedy szklankę soku ma wypić kilkuletnie dziecko. Takie soki są po prostu pyszne. Jeśli Twoje dziecko reagowało grymasem niechęci na zawartość sklepowych butelek lub kartonów, własnoręcznie wyciskane soki będą dla niego smaczną odmianą.

Czym różnią się sokowirówki i wyciskarki

Zanim dokonasz wyboru i zdecydujesz, które urządzenie z tej kategorii powinno uzupełnić wyposażenie Twojej kuchni, warto, byś zapoznał się z najważniejszymi cechami wspólnymi i różnicami, którymi charakteryzują się sokowirówki i wyciskarki. Mogą w tym pomóc najistotniejsze fakty, dotyczące mechanizmu działania obydwu sprzętów i efekty, jakie dzięki nim można uzyskać. To one decydują o ilości, jakości i składzie wyciśniętego soku.

Głównym elementem roboczym sokowirówki jest wirujące z dużą prędkością sito. W różnych urządzeniach wiruje ono z różną prędkością, ale zwykle przekracza ona 1000 obrotów na minutę. Siła odśrodkowa wywołana poprzez tak szybki ruch obrotowy dociska do sita miąższ powstały z wcześniejszego starcia owoców lub warzyw wrzucanych do podajnika. Sok wypływa przez sito, a składniki stałe usuwane są przez otwór wylotowy.

Sposób przecierania owoców i warzyw, który wykorzystują sokowirówki, ma zarówno zalety, jak i wady. Zaletą niewątpliwie jest szybkość uzyskania finalnego produktu, który jest klarowny i nie zawiera osadów, które mogą być przeszkodą, jeśli soku używa się do dalszego przetwarzania. Niewątpliwą wadą z kolei jest duże napowietrzenie soku i podwyższona temperatura, w jakiej powstaje. To sprawia, że uzyskany w ten sposób sok powinien być skonsumowany niezwłocznie po wyciśnięciu.

Wyciskarki wykorzystują do wyciskania soku zupełnie inną metodę, w której nie występuje element siekania wsadu, ale jego wolnoobrotowe miażdżenie. Pozwala to na uzyskanie soku ze znacznie szerszej gamy owoców, warzyw, a nawet ziół. Sok jest mniej klarowny, bardziej gęsty, a jego smak jest bardziej wyrazisty. Dzięki mniejszemu natlenieniu można go przechowywać w lodówce nawet do 72 godzin od wyciśnięcia. Dla wielu użytkowników istotną korzyścią ze stosowania wyciskarki jest jej znacznie cichsza praca.

Zastosowane technologie i wymagany poziom zaawansowania technicznego w fazie produkcyjnej sprawiają, że wyciskarki wolnoobrotowe są wyraźnie droższe niż sokowirówki o dość nieskomplikowanej budowie. Większa szybkość wirowania sprawia, że sokowirówki są zwykle większe niż wyciskarki, które muszą pomieścić w swojej obudowie tylko niewielkie wałki ślimakowe.

Jeśli ciągle nie możesz zdecydować, które urządzenie lepiej wpasuje się w Twoje wymagania i skuteczniej kompletuje wyposażenie Twojej kuchni, odpowiedz na pytania:- jaka konsystencja soku bardziej Ci odpowiada?- czy ważna jest dla Ciebie możliwość dłuższego przechowywania uzyskanego soku?- czy chcesz wyciskać sok tylko z popularnych owoców i warzyw, czy wolisz mieć też możliwość uzyskiwania bardziej oryginalnych smaków i wartości odżywczych zawartych w ziołach?

Z jakich warzyw i owoców mogą wyciskać sok sokowirówki i wyciskarki

Sokowirówki i wyciskarki pozwalają uzyskać pyszny i wysokowartościowy sok z wielu owoców i warzyw. Różnice konstrukcyjne sprawiają jednak, że każde z nich lepiej nadaje się do zastosowania w konkretnych przypadkach.

Sokowirówki lepiej sprawdzą się do odwirowywania soku z twardszych owoców i warzyw. Najczęściej stosuje się to urządzenie do przygotowania soku, który ma zostać wypity bezpośrednio po wyciśnięciu. Najlepszy efekt uzyskasz wrzucając do sokowirówki takie owoce, jak pomarańcze, cytryny, grejpfruty i inne cytrusy. Świetnie sprawdzi się też w przypadku jabłek, gruszek, a także warzyw: buraczków, czy marchwi.

Wyciskarki poradzą sobie z przetarciem twardych owoców, ale na szklankę soku poczekasz znacznie dłużej. Jednak z pomocą wyciskarki uzyskasz sok z owoców i warzyw, które sprawią kłopot sokowirówce: malin, truskawek, jeżyn i wszelkich jagód, a także z pomidorów, a nawet różnych warzyw liściastych i ziół: pora, szpinaku, czy mięty.

Świeży i smaczny sok z wyciskarki i sokowirówki to zawsze dobry wybór

Wyciskarki i sokowirówki są urządzeniami, które cieszą się zasłużoną popularnością wśród sympatyków zdrowego odżywiania. Jeśli do tej pory żadne z tych urządzeń nie zagościło w Twojej kuchni, masz teraz świetną okazję, aby uzupełnić jej wyposażenie i zacząć cieszyć się wszystkimi korzyściami, jakie przyniesie wzbogacona o mnóstwo wartości odżywczych dieta. Dzięki szybkiej wysyłce może to nastąpić nawet już jutro.

Loading...