Informacja o systemie zbierania

zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Każdy z nas posiada w swoim gospodarstwie domowym urządzenia elektryczne i elektroniczne, które po zakończeniu użytkowania staną się odpadem. Elektroodpady stanowią wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub baterie.
Jak powinniśmy postąpić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?
ZUŻYTY SPRZĘT POWINNIŚMY ZBIERAĆ SELEKTYWNIE.
Oznacza to, że nie może być on wyrzucony do kosza na śmieci razem z innymi odpadami komunalnymi. Przypomina o tym  oznakowanie – symbol przekreślonego kosza na odpady, umieszczone na produkcie lub dołączonej do niego dokumentacji.
               Umieszczona pod symbolem kreska oznacza, że sprzęt został wprowadzony do obrotu po dniu 13 sierpnia 2005 r.
  • Utylizacja urządzeń elektrycznych i elektronicznych
Właściwa utylizacja urządzenia: Oznaczenie umieszczane na produkcie wskazuje, że produktu po upływie okresu użytkowania nie należy wyrzucać z innymi odpadami pochodzącymi z gospodarstw domowych. Zużyty sprzęt może mieć szkodliwy wpływ na środowisko i zdrowie ludzi z uwagi na potencjalną zawartość niebezpiecznych substancji, mieszanin oraz części składowych. Mieszanie elektroodpadów z innymi odpadami lub ich nieprofesjonalny demontaż może prowadzić do uwolnienia substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska. Zużyte urządzenie należy dostarczyć do punktu odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat miejsca oddawania odpadów elektrycznych i elektronicznych użytkownik powinien skontaktować się z gminnym punktem zbierania zużytego sprzętu lub zakładem przetwarzania zużytego sprzętu.
  • Utylizacja baterii/akumulatorów
Zgodnie z dyrektywą 2013/56/UE o utylizacji baterii i akumulatorów, pro­dukt ten jest oznaczony symbolem przekreślonego kosza na śmieci. Symbol oznacza, że zastosowane w tym produkcie bate­rie i akumulatory nie powinny być wyrzucane razem z normalny­mi odpadami z gospodarstw domowych, lecz traktowane zgod­nie z dyrektywą i miejscowymi przepisami. Nie wolno wyrzucać baterii i akumulatorów razem z niesortowanymi odpadami komunalnymi. Użyt­kownicy baterii i akumulatorów muszą korzystać z dostępnej sieci odbioru tych elementów, która umożliwia ich zwrot, recykling oraz utylizację. Na terenie UE zbiórka i recykling baterii i akumulatorów podlega osobnym procedurom. Aby dowiedzieć się więcej o istniejących w okolicy procedu­rach recyklingu baterii i akumulatorów, należy skontaktować się z urzę­dem miasta, instytucją ds. gospodarki odpadami lub wysypiskiem.

Dlaczego nie wolno wyrzucać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego razem z innymi odpadami?

Zużyty sprzęt może mieć szkodliwy wpływ na środowisko i zdrowie ludzi z uwagi na potencjalną zawartość niebezpiecznych substancji, mieszanin oraz części składowych. Mieszanie elektroodpadów z innymi odpadami lub ich nieprofesjonalny demontaż może prowadzić do uwolnienia substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska.

Natomiast selektywnie zebrany sprzęt jest poddawany odpowiednim procesom odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia substancji szkodliwych. Dzięki temu możliwe jest ponowne wykorzystanie odzyskanych surowców do produkcji nowych przedmiotów.

Pamiętajmy, że umieszczenie zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami jest zakazane zgodnie z przepisami polskiego prawa i podlega karze grzywny.

Co wobec tego możemy zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym pochodzącym z gospodarstw domowych?

  • Zostawić w sklepie, w którym kupujemy nowe urządzenie. Każdy sklep ma obowiązek nieodpłatnie przyjąć zużyty sprzęt, o ile jest on tego samego rodzaju i pełni te same funkcje co sprzęt sprzedawany.

  • Oddać w miejscu dostawy. Sprzęt zakupiony przez internet lub w sklepie stacjonarnym z opcją dostawy możemy oddać nieodpłatnie w miejscu dostawy, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt dostarczony.

  • Zużyty sprzęt małogabarytowy możemy pozostawić w dużym markecie. Sprzęt, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm, możemy pozostawić w dużym markecie o powierzchni sprzedaży co najmniej 400 m², poświęconej sprzedaży sprzętu dla gospodarstw domowych, bez konieczności zakupu nowego urządzenia.

  • Odnieść do punktu zbierania. Informację o lokalizacjach punktów zbierania zużytego sprzętu możemy znaleźć na stronie internetowej lub tablicy ogłoszeń urzędu miasta/gminy.

  • Pozostawić w punkcie serwisowym. Gdy naprawa sprzętu jest niemożliwa ze względów technicznych lub gdy uznamy, że jest ona dla nas nieopłacalna, sprzęt możemy pozostawić bezpłatnie w serwisie.

Baterie należy wyjąć ze zużytych urządzeń i wyrzucić osobno do specjalnego pojemnika. Taki pojemnik powinien znajdować się w każdym punkcie sprzedaży detalicznej lub hurtowej baterii lub sprzętu z bateriami, którego powierzchnia sprzedaży przekracza 25 m².

Pamiętajmy, że prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem w gospodarstwie domowym odgrywa bardzo ważną rolę w przyczynieniu się do ponownego użycia i odzysku, w tym recyklingu, zużytego sprzętu. Dzięki temu oszczędzamy surowce naturalne i zapobiegamy potencjalnemu szkodliwemu oddziaływaniu takiego odpadu na środowisko i zdrowie ludzi.

Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, dalej Ustawa (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1893), określa obowiązki dystrybutorów (sprzedawców sprzętu) w zakresie odbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Pamiętajmy, nie należy umieszczać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego łącznie z innymi odpadami. Posiadacz zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych jest obowiązany do przekazania go zbierającemu zużyty sprzęt lub podmiotowi uprawnionemu do zbierania zużytego sprzętu.

Zgodnie z Ustawą, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można:

1. Zostawić w sklepie w którym kupujemy nowe urządzenie. Każdy sklep ma obowiązek nieodpłatnie przyjąć zużyty sprzęt o ile jest on tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt sprzedawany.

2. Oddać w miejscu dostawy. Sprzęt zakupiony przez internet lub w sklepie stacjonarnym z opcją dostawy możemy oddać nieodpłatnie w miejscu dostawy, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt dostarczony.

3. Zużyty sprzęt małogabarytowy możemy pozostawić w dużym markecie. Sprzęt, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm możemy pozostawić w dużym markecie, o powierzchni sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynoszącej co najmniej 400 m2, poświęconej sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych, bez konieczności zakupu nowego urządzenia.

4. Odnieść do punktu zbierania. Są to Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) oraz inne punkty zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Informację o punktach zbierania możemy znaleźć na stronie internetowej lub tablicy ogłoszeń urzędu miasta/gminy.

5. Pozostawić w punkcie serwisowym. Gdy naprawa sprzętu jest niemożliwa ze względów  technicznych lub gdy uznamy że jest ona dla nas nieopłacalna, sprzęt możemy pozostawić bezpłatnie w serwisie.

6. Przekazać do zakładu przetwarzania

 Nie każdy z tych podmiotów może przyjąć sprzęt który nie jest kompletny.

Zgodnie z art. 35. 1. Zakazuje się zbierania niekompletnego zużytego sprzętu oraz części pochodzących ze zużytego sprzętu podmiotowi niebędącemu:

1) dystrybutorem prowadzącym jednostkę handlu detalicznego o powierzchni sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2020 r. poz. 293, 471, 782, 1086 i 1378), wynoszącej co najmniej 400 m2 poświęconej sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych;

2) prowadzącym zakład przetwarzania;

3) odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub prowadzącym punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, o których mowa w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1439).

Za niekompletny zużyty sprzęt uważa się zużyty sprzęt, który nie zawiera istotnych, z uwagi na przeznaczenie sprzętu do jakiego został zaprojektowany, części składowych, podzespołów i materiałów eksploatacyjnych, stanowiących część sprzętu, z którego powstał zużyty sprzęt, w dniu wprowadzenia do obrotu tego sprzętu.

Informujemy,  że działając jako dystrybutor w rozumieniu przepisów Ustawy odbieramy zużyty sprzęt pochodzący z gospodarstw domowych:

w punkcie sprzedaży – sklep firmowy MPM AGD S.A. ul. Brzozowa 3, 05-822 Milanówek

w miejscu dostawy tego sprzętu, pod warunkiem że:

- Zgodnie z art. 37 Ustawy -  zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt dostarczony

- Zgodnie z art. 35 Ustawy - zużyty sprzęt jest kompletny.-

- Zgodnie z  art.  41. ust. 1. Ustawy  Dystrybutor oraz prowadzący punkt serwisowy mogą odmówić przyjęcia zużytego sprzętu, który z uwagi na jego zanieczyszczenie stwarza zagrożenie dla zdrowia lub życia osób przyjmujących sprzęt.

- W przypadku, o którym mowa w ust. 1, posiadacz zużytego sprzętu przekazuje go do zbierającego zużyty sprzęt lub prowadzącego zakład przetwarzania.

Prosimy o odpowiednie przygotowanie sprzętu do odbioru.

Urządzenie należy odłączyć od prądu i opróżnić z zawartości (lodówka powinna być rozmrożona i osuszona). Należy także zabezpieczyć wszystkie ruchome elementy (np. szuflady, drzwiczki), zwinąć kable oraz dokonać wymontowania sprzętów z zabudowy.

Przekazany do nas zużyty sprzęt nie podlega zwrotowi.

Pamiętajmy, że prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem w gospodarstwie domowym odgrywa bardzo ważną rolę w przyczynieniu się do ponownego użycia i odzysku, w tym recyklingu, zużytego sprzętu. Dzięki temu oszczędzamy surowce naturalne i zapobiegamy potencjalnemu szkodliwemu oddziaływaniu takiego odpadu na środowisko i zdrowie ludzi.

Loading...