Filtry do oczyszczaczy

Filtry do oczyszczaczy

Zestaw filtrów HL-OP-10/F
Haus&luft
Zestaw filtrów HL-OP-10/F
  • Do oczyszczacza HL-OP-10
  • Filtr z aktywnym węglem
  • Eliminuje szkodliwe gazy oraz wszelkich niepożądanych zapachów
104,88 zł
Kup u partnera
Coraz więcej naszych klientów decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza do swojego domu....

Coraz więcej naszych klientów decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza do swojego domu. Zależy im na tym, by lepiej zadbać o swoje zdrowie i usunąć zanieczyszczenia z powietrza, którym oddychają przez znaczną część dnia i nocy. Dobrym pomysłem jest zorientowanie się, jakie filtry do oczyszczaczy są w nich zainstalowane i jakie są między nimi różnice. To przecież filtry w znacznej mierze decydują o zdolnościach filtrujących urządzeń.

Jaka jest zatem różnica między filtracją węglową a HEPA? Czy potrzebujesz systemu filtracji klasy medycznej, czy raczej wystarczy Ci coś, co powstrzyma cząsteczki dymu tytoniowego przed osadzeniem się w zakamarkach twojego domu? Odpowiedź na te pytania może być trudna, dlatego w dalszej części znajdziesz krótki przewodnik dla początkujących użytkowników, w którym opisaliśmy różne filtry do oczyszczaczy powietrza.

Do czego służą różne rodzaje filtrów do oczyszczacza powietrza?

Rodzaj filtrów do oczyszczacza powietrza stosowanych w konkretnym oczyszczaczu jest jedną z kluczowych informacji, które określają przydatność tego modelu do zaspokojenia potrzeb jego użytkowników. Różne filtry powietrza zostały zaprojektowane w celu zwalczania określonych zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach i alergenów. Dzięki temu powietrze przechodzące przez warstwy filtrów może zostać skutecznie oczyszczone przed powrotem do środowiska wewnętrznego.

HEPA – najpopularniejsze filtry do oczyszczaczy powietrza

Wysokowydajne filtry powietrza cząstek stałych, bardziej znane jako filtry HEPA, to jednorazowe, suche filtry powietrza o zdolności do odfiltrowania co najmniej 99,95% cząstek o wielkości zaledwie 0,3 μm, zgodnie z europejską normą. Chociaż istnieją całkiem wydajne oczyszczacze powietrza bez filtra HEPA, to właśnie te filtry są nadal standardem w większości modeli oczyszczaczy powietrza sprzedawanych na polskim rynku.

Filtry do oczyszczaczy HEPA są najbardziej znane ze swojej zdolności do wychwytywania mikroskopijnych cząstek. Okazało się również, że ich stosowanie w połączeniu z dobrą wentylacją obniża wskaźnik zapadalności na COVID-19 o 48%. Filtry te wychwytują zatem nie tylko najmniejsze cząstki kurzu, ale nawet wszelkie cząstki biologicznie aktywne o wielkości 0,3 μm i więcej, takie jak bakterie i wirusy.

Filtr wstępny do oczyszczacza powietrza

Wstępne filtry do oczyszczaczy powietrza są często postrzegane jako najmniej ważne ze wszystkich filtrów w oczyszczaczu. Jednakże, będąc „strażnikiem bramy wejściowej”, filtr wstępny zapobiega przedostawaniu się dużych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, takich jak sierść zwierząt domowych, drobne śmieci i kępy kurzu do oczyszczacza powietrza i potencjalnego zatykania delikatnego filtra HEPA. Dzięki temu znacznie wydłuża się żywotność filtra HEPA i zwiększa jego zdolność wychwytywania mikroskopijnych cząstek, które w innym przypadku trudno byłoby usunąć z powietrza.

Wiele filtrów wstępnych można czyścić, od czasu do czasu delikatnie odkurzając powierzchnię. Niektóre z nich można również prać. Zaleca się zapoznanie się z instrukcją obsługi lub skontaktowanie się z nami przed wyjęciem filtrów wstępnych do czyszczenia. Regularna konserwacja filtra wstępnego pomaga zapewnić optymalną pracę oczyszczacza powietrza bez utrudnionego przepływu powietrza.

Filtry do oczyszczaczy z węglem aktywnym

Chociaż filtry do oczyszczaczy typu HEPA są skuteczne w usuwaniu mikroskopijnych cząstek w postaci stałej, zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach w postaci gazowej, takie jak lotne związki organiczne (LZO) nie mają problemu z przechodzeniem przez nie. LZO są źródłem zapachów pochodzących z dymu papierosowego, lakieru nowych mebli i farby z nowo pomalowanych ścian.

Aby rozwiązać problemy z zapachami w pomieszczeniach, wymagane są filtry z węglem aktywnym, czasami nazywane filtrami adsorpcyjnymi lub filtrami dezodoryzującymi. Wychwytują LZO w procesie adsorpcji, w którym LZO są przyłączane do powierzchni atomów węgla aktywnego w filtrze. Technologia węgla aktywnego jest również powszechnie stosowana w systemach filtracji wody.

Elektrostatyczne filtry do oczyszczaczy powietrza

Filtry elektrostatyczne składają się z dwóch sekcji:

  • sekcja jonizacyjna zbudowana jest z drutów, od których cząstki unoszące się w powietrzu otrzymują ładunek dodatni, gdy przechodzą przez sekcję,
  • sekcja zbierająca, w której te dodatnio naładowane cząstki są przyłączane do ujemnie naładowanych płyt zbierających i eliminowane z filtrowanego powietrza.

Mimo że filtry elektrostatyczne można myć i oszczędzają Ci kosztu wymiany co 6 miesięcy, oczyszczacze powietrza, które je wykorzystują, będą nieczynne, gdy filtry schną po czyszczeniu. Mogą też emitować ozon do otaczającego powietrza podczas pracy.

Filtry do oczyszczaczy powietrza z dwutlenkiem tytanu

Filtry z dwutlenku tytanu (TiO2) wykorzystują proces fotokatalizy do rozkładu związków organicznych, takich jak lotne związki organiczne, poprzez utlenianie. Filtry te są pokryte fotokatalizatorem znanym jako TiO2, który reaguje ze światłem, tworząc rodniki tlenowe. Te rodniki tlenowe reagują ze związkami organicznymi, aby je zniszczyć, usuwając nieprzyjemne zapachy z powietrza. Mimo że bakterie i wirusy są uważane za organiczne, badanie wykazało, że TiO2 ma ograniczoną zdolność bakteriobójczą, w zakresie zwalczania zarazków przenoszonych w powietrzu.

Loading...