Okapy

Okapy

Okapy kuchenne to bardzo popularne i często montowane w nowoczesnych kuchniach urządzenia,...

Okapy kuchenne to bardzo popularne i często montowane w nowoczesnych kuchniach urządzenia, dzięki którym łatwiej jest utrzymywać neutralny zapach i czyste powietrze podczas gotowania w kuchni. Korzystanie z dobrze dobranego i właściwie zamontowanego okapu pomaga również zapobiegać pojawieniu się zbyt dużego poziomy zawilgocenia w całym mieszkaniu. Dzięki temu wszystkie aromaty zostają pod kontrolą, a mieszkanie nie jest narażone na pojawienie się pleśni i innych nieproszonych gości.

W naszej ofercie znajduje się wiele różnych modeli okapów do zabudowy. Niektóre z nich tak bardzo różnią się wyglądem od innych, że można dojść do wniosku, że to urządzenia, które pełnią zupełnie inną funkcję. Dlatego właśnie warto przeczytać do końca to krótkie wprowadzenie, bo dzięki zawartym tutaj informacjom będzie Ci łatwiej określić, który okap najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni.

Czym różnią się od siebie okapy kuchenne pracujące w trybie wyciągu i pochłaniacza

Okapy do zabudowy marki MPM różnią się od siebie kształtem i wielkością. Różnice te wynikają zarówno z różnych funkcji, które mogą pełnić, jak i sposobu i miejsca montażu, do jakiego są przeznaczone. Dlatego przed zakupem warto upewnić się, że wybrany wstępnie model spełnia Twoje wymagania. Najważniejsza różnica dotyczy sposobu, w jaki okapy przetwarzają powstające w kuchni opary.

Okapy kuchenne pracujące w trybie pochłaniacza

Okapy kuchenne, które używane są jako pochłaniacze, są znacznie głośniejsze. W tym trybie pracy oczyszczają powietrze, przepuszczając je przez specjalny filtr składający się z aktywnej części węglowej i pasywnej, metalowej. Przefiltrowane powietrze wraca następnie do kuchni. Zaletą takiego trybu pracy okapu jest brak konieczności podłączania go do systemu wentylacyjnego.

Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że filtr zatrzyma tylko część tłuszczu i innych aromatycznych substancji lotnych, ale reszta pozostanie w Twojej kuchni. Filtr węglowy usunie nieprzyjemne zapachy, trzeba go regularnie czyścić lub wymienić. Pochłaniacz nie jest w stanie poradzić sobie z wilgotnym powietrzem powstającym podczas gotowania.

Okapy do zabudowy pracujące jako wyciągi

Okapy kuchenne znacznie lepiej spełniają swoje zadanie, kiedy mogą pracować jako urządzenia wyciągowe. Wymagają wówczas podłączenia do systemu wentylacyjnego, który zazwyczaj znajduje się w każdej kuchni. Zanim podłączysz swój okap w ten sposób, upewnij się, że nie naruszasz w ten sposób przepisów budowlanych i skonsultuj swój zamiar ze specjalistą.

Okapy do zabudowy w trybie wyciągu działają w układzie otwartym. Dzięki podłączeniu przez specjalny przewód z systemem wentylacyjnym odprowadzają wszystkie niepożądane zapachy oraz gromadzącą się podczas gotowania parę wodną na zewnątrz. Ten system jest znacznie wydajniejszy, a wobec braku konieczności wymuszania przebiegu przez filtry oczyszczające, jego praca jest znacznie cichsza.

Różne okapy do zabudowy w różnych miejscach

Oprócz różnic wynikających z możliwych trybów pracy, okapy kuchenne różnią się między sobą ze względu na lokalizację, w jakiej będą zabudowane. Firma MPM wprowadziła do sprzedaży wiele różnych okapów, spośród których największą popularność zyskały:

  • Okapy podszafkowe – najmniejsze i niezwracające większej uwagi urządzenia, które (zgodnie z nazwą) montuje się pod górnymi szafkami montowanymi nad płytami grzewczymi. Ze względu na swoje rozmiary i sposób podłączenia najczęściej pracują tylko w trybie pochłaniacza.
  • Okapy kuchenne przyścienne lub kominowe – te przypominające odwróconą literę T konstrukcje montuje się w nieco większych pomieszczeniach. Duże rozmiary nie pozwalają na ich ukrycie lub zamaskowanie, dlatego często są specjalnie ozdabiane. Zwykle pracują w trybie wyciągu, są bardzo wydajne, a ich praca jest cicha i mało uciążliwa.
  • Wyspowe okapy do zabudowy – stosowane są w bardzo dużych kuchniach, w których najważniejszy blat roboczy i płyta grzewcza zlokalizowane są w centralnej wyspie. Ten rodzaj montażu wymaga wcześniejszego uwzględnienia w projekcie budowlanym, gdyż wymaga instalacji w suficie rury wentylacyjnej. Można ją również ukryć w suficie podwieszanym.

Jaki okap kuchenny najlepiej wybrać

Jeśli Twoja kuchnia nie stanowi całkowicie odrębnego pomieszczenia i razem z pokojem dziennym łączy się w otwartą przestrzeń, najważniejszym kryterium wyboru okapu kuchennego staje się poziom głośności pracy. Nabiera to szczególnego znaczenia, gdy pokój dzienny jest centrum domowej rozrywki, lub gdy podczas przygotowywania posiłków odpoczywa w nim małe dziecko.

Wydajność okapu ma szczególnie duże znaczenie, gdy jesteś miłośnikiem bardzo aromatycznych dań. Zapachy są bardzo pożądane podczas rodzinnego spożywania posiłków, jednak mogą być bardzo dokuczliwe, jeśli utrzymują się zbyt długo. Warto też pomyśleć o dobrym okapie wyciągowym, jeśli w rodzinie znajdują się miłośnicy różnych diet. Dla wegetarianina lub weganina zapachy smażącego się mięsa mogą być bardzo trudne do zaakceptowania.

Jeśli podczas podejmowania decyzji ogarną Cię wątpliwości, skontaktuj się z naszym konsultantem. Chętnie pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Loading...