Oczyszczacz powietrza to bardzo przydatne akcesorium, które poprzez poprawę parametrów powietrza pozwala znacznie zwiększyć komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Oczyszczacze to zaawansowane technologicznie urządzenia, które jednak należy prawidłowo użytkować, by efektywność ich działania była jak największa. Gdzie postawić oczyszczacz powietrza? Co może, a co nie powinno znajdować się w jego otoczeniu? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jakie jest zastosowanie oczyszczaczy powietrza?

Oczyszczacz powietrza ma za zadanie usuwać z pomieszczenia wszelkie pyły, smog, pyłki roślin, sierść, grzyby, bakterie, roztocza, kurz, pleśń i inne drobnoustroje oraz zanieczyszczenia. Dzięki temu urządzeniu w pokoju znacznie poprawia się jakość powietrza, co ułatwia oddychanie i zwiększa wygodę spędzania czasu we wnętrzu własnego domu.

Oczyszczacz powietrza jest szczególnie przydatny w domach alergików, ponieważ zmniejszając ilość alergenów, wpływa pozytywnie na przebieg choroby. Nieoceniony jest także w domach, w których występują problemy z wentylacją, czego skutkiem jest powstawanie grzyba czy pleśni.

Warto dodać, że niektóre oczyszczacze wyposażone są w specjalne filtry, umożliwiające im pochłanianie nieprzyjemnych zapachów, takich jak np. dym papierosowy. Dzięki temu urządzenie można wykorzystać także do poprawienia jakości powietrza w otoczeniu palacza. Skoro wiesz już, jak działa ten przydatny sprzęt, warto zastanowić się gdzie ustawić oczyszczacz powietrza, aby był wydajny?

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza? Jak go ułożyć?

To, gdzie ustawić oczyszczacz powietrza, wcale nie jest takie oczywiste. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na to, czy dane przedmioty nie stoją za blisko urządzenia. Jeśli oczyszczacz będzie położony za blisko ściany, szafy, komody czy stolika, obiekty te będą mogły blokować jego nawiewniki.

Wskutek tego dojdzie do ograniczenia swobodnego przepływu powietrza, a zarazem mniejszej efektywności i skuteczności działania. Dlatego też, ustawiając oczyszczacz, warto zadbać o to, aby był on ustawiony w stosownej odległości od ścian i dużych elementów wyposażenia.

Czy oczyszczacz powietrza można ułożyć w każdym pomieszczeniu?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie ustawić oczyszczacz powietrza, musisz wziąć pod uwagę nie tylko chęć poprawienia jakości powietrza w danym pomieszczeniu, ale także jego specyfikę. Oczyszczacze nie pracują bowiem zbyt dobrze w miejscach o dużej wilgotności, czyli przede wszystkim łazience.

Innym przykładem może być pomieszczenie, w którym znajduje się duża ilość pleśni, a zarazem wilgotności. Jeśli chcesz użytkować oczyszczacz powietrza w łazience, musisz ułożyć go odpowiednio daleko od wanny, kabiny prysznicowej czy toalety. Kluczowe jest także to, by uruchamiać go wtedy, gdy nikt z łazienki nie korzysta.

Jeśli chodzi o to, gdzie postawić oczyszczacz powietrza w pomieszczeniach z dużą ilością grzyba/pleśni, warto wybrać miejsce oddalone od epicentrum problemu. Jeśli to możliwe, przed zastosowaniem urządzenia, warto pozbyć się widocznej pleśni z pokoju.

Oczyszczacz powietrza, a otwarte/zamknięte okno - jak jest właściwie?

Działanie oczyszczacza powietrza przy otwartym oknie najprawdopodobniej po dłuższym czasie będzie mniej efektywne, ponieważ do wnętrza pomieszczenia wciąż będą wlatywać nowe zanieczyszczenia. Co więcej, oczyszczone powietrze będzie mogło wydostawać się przez okno na zewnątrz.

Oczywiście nie oznacza to, że mając w pomieszczeniu oczyszczacz powietrza, nie można otwierać okna. Systematyczna wentylacja jest niezbędna, jednak warto dobrze zsynchronizować korzystanie z obu metod. Jeśli otwierasz okno, wyłącz oczyszczacz. Po zamknięciu okna ponownie włącz urządzenie, by mogło ono oczyścić nowe powietrze z zanieczyszczeń.

Gdzie postawić oczyszczacz powietrza, gdy w pokoju jest zamknięte okno? Najlepiej postawić sprzęt tuż przy oknie, by nie tylko oczyszczał on nowe, świeże powietrze, ale również wyłapywał pyły, smog i drobnoustroje, dostające się do wnętrza przez otwory wentylacyjne.

Gdzie postawić oczyszczacz powietrza w dużym, a gdzie w małym pomieszczeniu?

W małych pomieszczeniach praca oczyszczacza powietrza jest bardzo efektywna, o ile jest ono odpowiednio przygotowane. Mowa tutaj o zamknięciu drzwi i okien. W takich warunkach cyrkulacja powietrza odbywa się prężnie, dzięki czemu szybko czuć różnicę we wdychanym powietrzu. Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza w takiej sytuacji? Najlepiej w pobliżu miejsca, w którym przebywasz, co pozwoli na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z Twojego otoczenia.

Jeśli chodzi o większe, a szczególnie otwarte pomieszczenia, jak np. otwarty salon z kuchnią i holem, należy położyć oczyszczacz w centralnym punkcie tych przestrzeni. Kluczowe jest także zamknięcie okien i drzwi wejściowych do domu. Należy pamiętać także o tym, by oczyszczacz nie był niczym zastawiony, co zagwarantuje swobodną wymianę powietrza.

Warto dodać, że oczyszczacz powietrza do nie jedyny sprzęt, który możesz kupić w celu poprawy jakości atmosfery w swoim mieszkaniu. Warto również zaopatrzyć się w praktyczny jonizator powietrza, poprawiający elektroklimat w domu. Jeśli nie wiesz gdzie ustawić jonizator powietrza, z powodzeniem możesz skorzystać z naszych porad, dotyczących położenia oczyszczacza w mieszkaniu.

Loading...