Temperatura w lodówce – jaka jest najlepsza?

Lodówka to podstawowy sprzęt w każdej kuchni, bez którego ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie. Chłodne wnętrze sprawia, że żywność zachowuje świeżość na dłużej. Jaka zatem powinna być optymalna temperatura w lodówce i jak ustawić termostat, aby urządzenie pracowało ekonomicznie? Przeczytaj!

Ile stopni powinno być w Twojej lodówce?

Temperatura w lodówce nie może spaść poniżej 0°C, ponieważ przechowywane tam produkty zamarzną, a to funkcja zamrażarki. Temperatura w lodówce nie powinna być również wyższa niż 5°C, ponieważ jest to granica, powyżej której zaczynają namnażać się bakterie. Przyjmuje się zatem, że optymalna temperatura w lodówce wynosi 2-4°C. Zapewnia ona bezpieczeństwo przechowywania różnego typu żywności. Warto wiedzieć, że lodówka ma różne poziomy termiczne. W praktyce oznacza to, że temperatura na półkach i w szufladach jest inna. Wynika to z zasad fizyki – ciepłe powietrze unosi się do góry. Termostat ustawiony na 2°C zapewni taką temperaturę na najniższych półkach. W środkowych wynosić będzie 4-5°C, a na górnych może nawet osiągnąć 7°C. Najwyższa temperatura w lodówce zawsze jest na półkach umieszczonych na drzwiach i wynosi od 8°C do 18°C.

Jaka temperatura powinna być ustawiona w lodówce z funkcją No Frost?

Lodówki wyposażone w funkcję No Frost mogą mieć nieco inne zalecenia dotyczące optymalnej temperatury, gdyż polega ona na automatycznym usuwaniu szronu oraz nadmiaru wilgoci. W tym wypadku warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Sama funkcja No Frost jest niezwykle przydatna, pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ nie ma potrzeby rozmrażania lodówki. A jaka temperatura powinna być w lodówce No Frost? Ogólne wytyczne są podobne do zaleceń lodówek pozbawionych tej funkcji, czyli w zakresie od 2°C do 4°C. Dodatkowo – nie ma potrzeby, by martwić się właściwym rozmieszczeniem produktów, gdyż lodówki tego typu automatycznie wyrównują temperaturę w całym urządzeniu. Ponadto często modele te są wyposażone w specjalne komory dla poszczególnych typów produktów jak na przykład szuflada z obniżoną temperaturą, przeznaczona do przechowywania mięsa, wędlin czy serów.

Co ma wpływ na utrzymanie odpowiedniej temperatury w lodówce?

Duży wpływ na utrzymanie optymalnej temperatury w lodówce ma prawidłowe użytkowanie. Co kryje się pod tym hasłem? Między innymi właściwe ułożenie żywności. Nie może ona przylegać do ścianek lodówki ani leżeć zbyt blisko siebie, gdyż zostanie naruszona cyrkulacja powietrza. Pokarmy powinny być zabezpieczone folią spożywczą lub znajdować się w pojemnikach, aby nie powodować wzrostu wilgotności powietrza, co bezpośrednio przełoży się na zmianę temperatury. Na pewno nie należy umieszczać gorących potraw w lodówce – takie gwałtowne podniesienie temperatury sprawi, że urządzenie pobierze znacznie więcej prądu i dłużej będzie się schładzało. Ważne jest też, by otwieranie drzwi trwało chwilę, gdyż zbyt długo otwarta lodówka może zaburzyć wewnętrzną temperaturę, a co za tym idzie – negatywnie wpłynąć na utrzymanie świeżości przechowywanych w niej produktów. 

Temperatura w lodówce i zamrażarce zależy także od typu urządzenia. Znaczenie będzie miał wiek sprzętu – im starszy, tym mogą wystąpić większe trudności z jej sprawnym działaniem. Sam termostat może ulec uszkodzeniu, co często nie zostaje wykryte od razu. W takim wypadku może pomóc termometr wewnątrz lodówkowy, który wskaże realną temperaturę. Ważna jest również systematyczna konserwacja, czyli czyszczenie i rozmrażanie. Kluczową kwestią jest natomiast stosowanie się do zaleceń producenta. Przed rozpoczęciem użytkowania warto zapoznać się z instrukcją i zasadami optymalnej eksploatacji.

Jak ustawić termostat w lodówce?

Ustawienie termostatu w praktyce jest dość proste. Jedyne co trzeba zrobić, to przekręcić pokrętło na właściwą pozycję, ewentualnie za pomocą przycisków ustawić odpowiedni program na wyświetlaczu urządzenia. Należy jeszcze zwrócić uwagę czy dana wartość się utrzymuje. Większość modeli ma zainstalowane regulatory temperatury wewnątrz głównej komory chłodzenia. Najczęściej znajdują się z boku urządzenia pomiędzy półkami. Jest to zazwyczaj okrągłe pokrętło, które wystarczy przekręcić na wybraną wartość. Zakres ten waha się pomiędzy 1 a 5 – (ważne! To oznaczenia poziom chłodzenia, a nie stopni Celsjusza). W instrukcji obsługi znajduje się informacja o zakresach temperatury, które odpowiadają podanym poziomom. Zazwyczaj wyższa wartość sprawia, że lodówka mocniej chłodzi. Nowocześniejsze modele mają elektroniczny, dotykowy panel sterowania umieszczony w obudowie lodówki. Jest to odpowiednik termostatu. W takiej sytuacji należy nacisnąć przyciski i ustawić pożądane parametry.

Lodówka to podstawowe wyposażenie kuchni. Aby spełniała swoje zadanie, musi mieć ustawioną odpowiednią temperaturę. Jaka jest najlepsza? Zapraszamy do lektury!

Loading...